Paljud meist seisavad silmitsi probleemsete juustega,   ei hoia hästi,  juuksed turritavad ja ei ole nii nagu vaja. Kuigi igal probleemil on olemas lahendused, siis juukseprobleemid tunduvad kuidagi eriti tüütud. Nii palju tooteid on katsetatud ja ikka ei leia seda rahulolu – õndsat tunnet, et vot nüüd on hästi. Eks põhjuseid on mitmeid, alates valest toote kasutamisest, liiga palju viimistlusvahendeid ja lõpetades valede hooldusvõtete .ja kogustega. Lisaks kasutatakse tooteid mõnikord täiesti valel või teisel eesmärgil. Näiteks juuksesiidist on eeldatud, et ta oleks nii pusasprei, kui ka muudaks juuksed kammitavaks,  selleks on aga teine toode – palsam. Juuksesiidi puhul on tegemist kuuma- ja külmakaitsega, eemaldab staatilise elektri ja hoiab juustes niiskustaset. Lisaks annab juustele mõnusa lõhna. Tegemist on väga vajaliku tootega meie nii muutlikus kliimas. See on suurepärane kaitse ka keskkonnamõjude eest. Lisaks tuleb toodet kasutada mõistlikus koguses, kui juuksed on väga haprad ja õhukused siis pigem piserdada kuivadele juustele ja vähem. Kui aga paksud ja tihedad siis rätikumärgadele.

Vale juuksepesu. Sageli ollakse harjunud ohtralt mineraalõli ja kemikaale sisaldavate toodete näilisest siidisest ja pehmest tundest, mis tegelikult sinu juustele mingit kasu ei tee vaid peidab lihtsalt probleemi ära.  Juuksed vajavad harjumist uute toodetega, tavaliselt juba peale kuu aja kasutamist on juuksed ja peanahk uued tooted omaks võtnud. Kuid kui vahetad tooteid pidevalt, siis tegelikult sa ei annagi võimalust juustel harjuda ja probleemist tekib suletud ring. Näiteks kui lähed üle looduslikule või naturaalsele juuksehooldusvahendile, pead arvestama nn sisseelamisajaga. Pärast on juuksed rahul ja ise ka. Aga anna neile aega. Selleks, et juuksed pusasse ei läheks, ära kuhja juukseid pestes pealaele kokku, vaid pese nii, et nad langeksid võimalikult vabalt, masseeri peanahka ja õrnalt juukseid. Kui juuksed on ikka rasvased siis tuleb kaks korda pesta. Ka natuke jahedama veega loputamine mõjub hästi. Mõnikord valitakse ka vale šampoon või palsam.

 Šampoon  vali peanaha-, mitte juuksetüübist 

Eelista niisutavad ja toitvaid šampoone kui vajad kord nädalas juuksepesu Ka siluva toimega näiteks keratiiniga tooted on rikkaliku koostisega. Talvel võiks šampoon olla toitvam  ja suvel sobivad kergema koostisega šampoonid.  Kui peanahk on kuiv ja ketendav siis juuksemaskid pakuvad leevendust, need peavad olema aga sellised tooted, mis ei ärrita ega ummista õrna peanahka. Täiendavalt võid teha korra kahe nädala jooksul näiteks mandliõli, kookosrasva või makadaamia õli maski. Blessix siidi- ja keratiiniga maskid on ka täiesti naturaalsed.

Sul on normaalne peanahk kui vajad peapesu kuni 2 korda nädalas.

Sul on kõige lihtsam valida tooteid ning saad proovida mitmeid erinevaid. Põhivalik peakski langema niisutava  šampooni kasuks. Talvel anna juustele ja peanahale rohkem toitu, kuid siis pead tõenäoliset arvestama ka veidi tihedama pesemisvajadusega.

Sul on rasune peanahk, kui vajad peapesu 3 korda nädalas.

Rasuse peanaha tüübiga ollakse kõige rohkem mures, kuna juuste värske ja puhas välimus kaob juba teisel päeval. Eriti on probleem siis kui juuksekarvad ise on kuivad ja kahused. Tegelikult on Sinu juuste tervise huvides parem kui ootad veel päevakese, kuigi tahaks juba rasukirme maha pesta. Kui probleem on suur, siis kasuta vahe peal kuivšampooni ja pihusta seda juuksejuurtele. Peaksid vältima liiga toitvaid tooteid. juuksemaski võiksid kasutada  paar korda kuus, mitte kolm korda nädalas ja juuksepalsamit ära peanahale pane. Niisuta oma kuivi kiharaid spreiga (juuksesiidi või keratiiniga) ja karme juukseotsi juukseõli või seerumiga. Soovitan pesta juukseid kaks korda, nii püsivad juuksed  kauem puhtad.Esimese korraga pesed välja juukseviimistluse jäägid ja teise korraga pesed alles juuksed puhtaks.

Juuksemask ja juuksepalsam vali juuksetüübi, mitte peanaha järgi.

Palsam on juuste silumiseks, kammitavuse ja läike saamiseks vajalik. Palsami kasutamisel tagad oma juuste kena välimuse, sest pusas juuste kammimisega sa lihtsalt lõhud neid.

Kasuta laiapiiga kammi või pusaharja. Juuksemaskil on  veelgi tõhusam toime, seega ära doseeri üle. Juuksemask toidab ja niisutab. Kasuta kord nädalas või üle nädala, kui peanahk on väga kuiv siis igal pesukorral. Peened, õhukesed ja peadligi hoidvad juuksed vajavad spetsiaalset palsamit kohevuse või volüümi andmiseks. Normaalsele juuksetüübile sobivad niisutavad ja toitvad palsamid, näiteks siidiga palsam. Kui Sul on aga eriti kahused ja turris juuksed siis vajad toitvat või sügavniisutavat, tugeva siluva efektiga palsamit, rikkalike aktiivainetega palsamid, näiteks  spetsiaalsed lokkis juustele mõeldud või siluvat toimet andvad, näiteks keratiiniga tooted.  Juuksepalsamit ära kanna peanahale. Õige on kanda palsamit kõrvapiirist allapoole, liikudes suunaga juuste otste poole. Edasise juuste tervise eest hoolitseb  peanaha enda rasu. Seda rasu saad tasakaalus hoida toodetega, mille Ph tase on tasakaalus, mitte liiga happeline. Palsamit hoia juustes 1-2  minutit, maski aga 5 minutit.. Õhukeste, kahuste, kuivade  juuste puhul hoia  mõni minut kauem.

Viimistle juuksed sprei,  juukseseerumi või õliga

Kui juuksed pestud ja rätikukuivad siis viimistle juuksespreiga. Kuivade ja kahuste juuste korral pihusta kuivadele juustele paar korda. Juukseotsad viimistle juukseseerumi või õliga. Turritavad juuksed aga paita siledaks. Juukseseerimiga ei tohi üle doseerida muidu saad kiiresti rasvased juuksed. Kasuta tilgake paar.

Külasta juuksurit
Lisaks käi kord kuus või kahe kuu tagant oma katkiseid juukseotsi kärpimas, nii kasvavad ilusad ja terved juuksed. Pikad, kahused ja katkised juuksed ei kaunista kedagi, olgu nad siis juba natuke lühemad. Tee aeg ajalt oma peanahale massaaži, kasuta selleks näiteks makadaamia õli, riitsinusõli või miks mitte ka porgandi õli – jäta ööseks imenduma või tunnikeseks enne juuksepesu,  nii kiirendad juuksekasvu.

Lisaks joo piisavalt vett ja vaata üle oma toidulaud, kas see sisaldab ikka piisavalt B grupi vitamiine.

Artikkel valmis koostöös juuksuritega
Sigrid Keskküla

Panen siia veel hea nipi kuivadele juustele: Pane Blessix juuksemask (keratiini või siidiga) tunniks pähe ja seejäerel pese juuksed, viimistle palsamiga. Lase kuivada õrnalt niiskeks, seejärel piserda juuksesiidi või keratiini ja föönita juuksed soengusse. Viimistle juukseseerumiga juukseotsad ja paita turritavad juuksed sirgeks.