Juba antiikajal leotati jasmiiniõisi oliiviõlis, millise seguga õlitati nahka pärast kümblust.
Aroomteraapias pruugitakse jasmiiniõli kuiva ja tundliku naha, hingamisteede haiguste, meeste ja naiste seksuaalhäirete, närvilisuse, depressiooni, isutuse, psüühilise surutise, pinge, hirmu ja emotsionaalse ebakindluse ning külmuse korral. Vähestes kogustes on jasmiiniõlil valu leevendav ja lihaseid lõdvestav toime.

Jasmiini hinnatakse eelkõige tema aroomi ja selle mõju tõttu.Jasmiiniõisi on ajalooliselt hinnatud ennekõike piirkondades, kus need taimed kasvavad. Jasmiiniõisi on pühendatud jumalatele, kristlikus kultuuris aga neitsi Maarjale. Erinevate legendide järgi sümboliseerivad jasmiiniõied armastust, rõõmu, õnne, viljakust, ilu, naiselikkust, seksuaalsust jne. Indias on jasmiin pruudilill. Õisi ja nendest eraldatud õli on ammust aega pruugitud armujookides võrgutamise eesmärgil. Kuivatatud jasmiiniõisi on kasutatud  amuletina, lõhnakottides , viirukisegude koostises ja joogiks teena, mida on saadaval ka segatuna rohelise teega.

Usutakse, et nii õied kui ka nendest saadud õli on vahend raha ja jõuka ligimeelitamiseks. Tegemist on maagilise taimega, millel omistatakse palju võimeid.  Selle mõju on naised kasutanud meeste võrgutamiseks tuhandeid aastaid ja tänaseni on jasmiinil parfüümitööstuses garanteeritud tubli esimene koht. Küsimusele, miks see nii on, võib igaüks vastuse ise välja mõelda. Minu arvates see mõjub päriselt 🙂

Absoluutne jasmiiniõli on hinnaline ja väärt kraam. Meie kasutame Venus Aroma kehakreemis absoluutset jasmiiniõli, mida lahjendame baasõliga.  Jasmiinil on lisaks aroomiteraapilisele mõjule ka nahatoonust parandavad omadused. Sobib kuiva ja tundliku naha hooldamisel. Õli tugevdab naha elastsust, soodustab venituste ja armide paranemist, eemaldab dermatiidid, ekseemid, allergilise lööbe, on noorendava ja värskendava toimega, annab pehmelt valgendava efekti.

Jasmiini perekonda kuulub ligi 200 liiki enamasti igihaljaid taimi. Jasmiini vili on must kaheosaline mürgine mari, milles valmib üks või kaks seemet. Õite väiksust korvab nende eriliselt tugev külluslik lõhn. Tugeva lõhna tagavad eeterlikud õlid, mille koostises on tehtud kindlaks üle saja ühendi. Nende seas on terpeene, aldehüüde, alkohole, vaike, orgaanilisi happeid ja isegi amiine. Jasmiinõli  eraldatakse veeauruga destilleerides kas otse õitest või orgaanilise lahustiga saadud õieekstraktist.

Meil Eestis on  levinud lõhnavad valgete õitega ebajasmiin. Tegelikult  jasmiinid pole botaaniliselt lähisugulased ebajasmiiniga, nagu nimetuste põhjal võiks oletada. Esimesed kuuluvad hortensialiste hulka, teised aga õlipuuliste sugukonda. Seega on tegemist kahe täiesti erineva taimeliigiga.
Kõigile aga jasmiin ei sobi.  Õli tarvitusest peaksid loobuma need inimesed, kes on ülitundlikud selle koostisosade suhtes. Kui Sul jasmiini suhtes ülitundlikkust ei ole siis ole valmis nautima selle igat lõhnanooti ja tundma selle väärilise ja kuningliku taime maagilist mõju.

Sigrid Keskküla